Resmi Kvkk Uzmanı

Uzmanlıklarımız

ETBİSe Kayıt

E-Ticaret sitelerinizin Etbis sistemine kayıt edilmesi

ETBİS Nedir?

Elektronik Ticaret Bilgi Sistemi (ETBİS), başlıca e-ticaret aktörlerinin kayıt altına alınması ve e-ticaret verilerinin merkezi bir yerde toplanıp işlenerek istatistiksel bilgilere dönüştürülmesi amacıyla Ticaret Bakanlığı tarafından oluşturulmuş bir bilgi sistemidir. ETBİSin başlıca amacı internetten alışveriş yapan tüketicileri korumak, e-ticaret firmalarının bilgilerini kayıt altına alarak internette kayıt dışılığın önüne geçmek ve daha güvenli bir alışveriş ortamı sağlamaktır.


ETBİSin Kurulma Amacı Nedir?

Yukarıda da bahsedilmiş olunduğu gibi, ETBİSin temel amacı, Türkiyede faaliyet gösteren tüm elektronik ticaret firmalarını kayıt altına almaktır. Bu kayıt altına alma işleminin amacı, salt denetim arzusu değildir. Temel amacın online alışveriş yapmak isteyen kullanıcı için gerekli koşulları sağlayıp bir “güven ortamı” oluşturmak olduğunu söylemek mümkündür. Ayrıca kayıt dışı faaliyet gösteren firmaların, sahtecik yapan kişi veya kurumların tespit edilmesi de yine bu sistem ile mümkün hale gelmektedir.


ETBİS Nasıl Çalışır?

ETBİSin çalışma prensibini şu şekilde örneklemek mümkündür: Ayşe Hanım, aylardır arayıp bulamadığı o meşhur kitabı bir instagram butiğinde bulmuştur. İnstagram butiğinde bulmuş olduğu kitabın birebir yazar imzalı olduğu ve 1. Basım olma özelliğinin bulunduğu iddia edilmiştir. Böyle bir şeyin mümkün olup olmayacağından emin olmak isteyen Ayşe Hanımın yapması gereken tek şey, bahsi geçen firmayı ETBİS üzerinden araştırmaktır. ETBİS kaydı bulunan, hakkında gerekli bilgilere değinilmiş olan bir firmanın sahtecilik yapması mümkün değildir.


ETBİSe Kimler Kayıt Olmalıdır?

11/08/2017 tarihinde yürürlüğe giren Elektronik Ticaret Bilgi Sistemi ve Bildirim Yükümlülükleri Hakkında Tebliğ kapsamında aşağıdaki tanımlara uyan ve “hizmet sağlayıcı” olarak belirtilen gerçek veya tüzel kişiler ETBİSe kayıt olmalıdır. Kendilerine ait elektronik ticaret ortamında faaliyet gösteren hizmet sağlayıcılar. (Kendi e-ticaret sitesi veya mobil uygulaması aracılığıyla satış yapmakta olan işletmeler) Aracı hizmet sağlayıcılar. (E-ticaret pazaryerleri) Yurt içinde yerleşik olup yurt içinde elektronik ticaret faaliyetinde bulunmamakla birlikte yurt dışında yerleşik bir aracı hizmet sağlayıcı üzerinden sözleşme yapan veya sipariş alan hizmet sağlayıcılar. (Ebay.com, Etsy.com gibi yurtdışı e-ticaret pazaryerlerinde satış yapan işletmeler)


ETBİSe Kayıt Olmak İçin Ön Gereksinimler Nelerdir?

Gerçek veya tüzel kişi tacirler için MERSİS numarası ve vergi kimlik numarası, esnaf ve sanatkârlar için ESBİS kaydı, T.C. kimlik numarası ve vergi kimlik numarası gerekmektedir. Bu kapsamda, ETBİSe kayıt olabilmek için şahıs şirketi olmanız yeterli değildir. MERSİS numarası alabilmek için faaliyet gösterdiğiniz ilin Ticaret Odasına kayıt olmanız gerekmektedir. Eğer esnaf veya sanatkar iseniz ETBİSe kayıt olmadan önce ESBİSe kayıt yapmanız gerekmektedir.


ETBİSe Kayıt Olurken Bakanlığa Bildirilecek Bilgiler Nelerdir?

 • Genel (Firma bilgileri, İşletme Unvanı vs.)
 • Mal ve Hizmet Türleri (Faaliyet gösterdiğiniz sektör)
 • Ödeme ve Ticaret Türü (B2B, B2C, Kabul ettiğimiz ödeme yöntemleri)
 • KEP Adresi (ETBİSe kayıt için KEP adresi almalısınız)
 • Anlaşmalı Ödeme Aracılık / Elektronik Para Firması (İyzico, PayTR, iPara vb.)
 • Anlaşmalı Kargo/Lojistik Firması Bildirimi (Aras, MNG, Yurtiçi Kargo vb.)
 • Altyapı Sağlayıcı Bildirimi (Site Yapıcı E-ticaret, Açık Kaynak gibi kullandığınız e-ticaret yazılımı platformunu seçiyorsunuz)
 • Çalıştığınız Yurtiçi ve Yurtdışı Bankalar
 • Kişisel Bilgilerin ve Müşteri Bilgilerinin Tutulduğu Veritabanı Lokasyonu (Örneğin; Türkiye / İstanbul)
 • Adres Bilgileri (Ofis adresiniz, varsa depo ve üretim yerinizin adresi)
 • E-İhracat Bilgileri (Yurtdışına satış yapıyorsanız ülke bazlı işlem hacmi ve ödeme tipine göre işlem hacmi bilgileri)
 • Site Doğrulama (Burada ETBİS tarafından sitenize özel oluşturulmuş karekodun HTML kodu sitenize eklenecektir.)

ETBİSe Kayıt